Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Աստրա» առողջության ամրապնդման և բռնությունից պաշտպանության հիմնադրամի և ԵՊՀ սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի հետ համագործակցությամբ 2025 թվականի ընթացքում իրականացրել է Հայաստանում երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության վերաբերյալ առցանց հարցում, որի արդյունքներն ամփոփվել են «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՍԵՌԱԿԱՆ ԲՌՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՄԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ՈՒ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԸ» խորագրով աշխատաժողովի ընթացքում։
Հետազոտությունը նպատակաուղղված էր Հայաստանի դպրոցներում դեռահասների շրջանում երեխաների նկատմամբ սեռական շահագործման և բռնության չափման անվտանգ և հավաստի գործիքակազմի մշակմանը, փորձարկմանը, ինչպես նաև դրա կիրառման արդյունքների արձանագրմանը։ Հարցումն իրականացվել է դեռահաս դպրոցականների (12-17 տարեկան) շրջանում։ Աշխատանքային խումբը՝ մշակելով իրականացված ձևավորող հետազոտության և ՀՀ դպրոցներում առաջին առցանց հարցման արդյունքները և վերլուծությունը՝ մասնագետների և բոլոր շահագրգիռ կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում առկա հիմնախնդիրների ու մարտահրավերների բացահայտման, դրանց կանխարգելման և լուծման ուղղությամբ համապատասխան մեխանիզմների, ռազմավարությունների ու գործիքակազմերի մշակման, տեղայնացման ու ներդրման անհրաժեշտության վրա։