Ապրիլի 5, 2025 | «ԱՊԱՀՈՎ ԴՊՐՈՑ | ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ԲՈՒԼԻՆԳԻ» | ՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ 2025
Բուլինգի բացառումը դպրոցում արդյունավետ և ապահով կրթության երաշխիքներից մեկն է։ Բուլինգի կանխարգելումը և հաղթահարումը մասնավորապես կրթական համակարգում, հակաբուլինգային միջոցառումների ու քաղաքականության մշակումն ու համապատասխան ընթացակարգերի ստեղծումը Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի գործունեության ռազմավարական ուղղություններից են։
Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հետ համագործակցությամբ կազմակերպում է «ԱՊԱՀՈՎ ԴՊՐՈՑ | ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ԲՈՒԼԻՆԳԻ» խորագրով աշխատաժողով նախատեսված մանկավարժների համար։
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես կգան ՀՀ կրթության ոլորտի պատասխանատու պաշտոնյաներ, ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, միջազգային կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ոլորտի լավագույն մասնագետները կներկայանան զեկույցներով և վարպետաց դասերով՝ ուղղված հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում բուլինգի կանխարգելման, բուլինգին նպաստող գործոնների բացառման, հակաբուլինգային իրազեկող արշավների խթանման և առանց բուլինգի կրթական միջավայրի ստեղծմանը։
Միջոցառումը կուղեկցվի դպրոցականների նկարների ցուցահանդեսով, ովքեր յուրովի են ներկայացրել բուլինգի մասին իրենց պատկերացումները։
Աշխատաժողովը տեղի կունենա 2025թ․ ապրիլի 5-ին, Ժամը՝ 9։30-15։30 Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի մեծ դահլիճում (հասցե՝ ք․ Երևան, Ալեք Մանուկյան 13)
ՍԻՐԵԼԻ ՄԱՆԿԱՎԱՐԺՆԵՐ
Սիրով սպասում ենք ձեր ակտիվ ներգրավվածությանը և մասնակցությանը կրթական այս միջոցառման շրջանակներում։
ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՏՐԱՄԱԴՐՈՒՄ
համագործակցությամբ ըստ իրավիճակի և անհրաժեշտության ձեռնարկում է միջոցառումներ՝ ուսումնական հաստատություններում բռնության (այդ թվում՝ բուլինգի) դեպքերին արձագանքելու և դրանց կանխարգելման աշխատանքներին համապատասխան ընթացք տալու համար։
Բռնության (բուլինգի) դեպքերի վերաբերյալ ահազանգերի աճով պայմանավորված՝ հարկ ենք համարում նշել, որ մեր արձագանքը արձանագրված դեպքերին իրականացվում է հնարավորինս արագ և հասցեական։
Բռնության (բուլինգի) դեպքի վերաբերյալ յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքի ահազանգով և հանգամանքներով պայմանավորված՝ ՀՄԿ-ն իրականացնում է փորձագիտական խմբի այց ուսումնական հաստատություն, որտեղ անցկացվում է համալիր աշխատանք դեպքին առնչվող բոլոր կողմերի հետ։ Այցերի ընթացքում տեղի են ունենում հանդիպումներ և զրույցներ դպրոցի ուսուցիչների, վարչակազմի, հոգեբանի, սովորողների և ծնողների հետ։ Մի քանի փուլով ընթացող հետազոտական աշխատանքի արդյունքում հոգեբանի և փորձագետների պարզաբանումների, եզրակացությունների և առաջարկությունների հիման վրա կայացվում է համապատասխան որոշում և տրվում եզրակացություն։ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Կրթության տեսչական մարմնի և համագործակցող կառույցների հետ համատեղ իրականացնում է աշխատանքներ խնդրին համալիր լուծում տալու համար։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի թեժ գիծը գործում է երկուշաբթիից ուրբաթ, ժամը` 9։00-18։00, ընդմիջում՝ 13։00-14։00։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին համապատասխան մանկավարժահոգեբանական աջակցության տրամադրումը հնարավորինս արագ և արդյունավետ իրականացնելու նպատակով Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի կողմից կազմակերպվել և համակարգվել են մի շարք գործընթացներ։
Այս օրերին ՀՄԿ-ն ակտիվ կապի մեջ է տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների, դպրոցների տնօրենների, մանկավարժական ու հոգեբանական ծառայություններ իրականացնող տարբեր գործընկերների հետ՝ իրականացվող աշխատանքները թիրախային և արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով։ ➤➤➤
ՀՄԿ | ՀԱՍԱՆԵԼԻ, ՄԱՏՉԵԼԻ ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ
Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնը պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որի նպատակը երեխայի կրթության իրականացման գործընթացում կրթական ծառայությունների մատչելիությունը, արդյունավետությունը և մասնակցային հնարավորությունները մեծացնելն է։
Կենտրոնի կողմից իրականացվում են վերապատրաստումներ, խորհրդատվություններ, մեթոդական ուղեցույցների, նյութերի և ձեռնարկների բովանդակային մշակումներ, որոնք միտված են ներառական կրթության կազմակերպման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանը և նրանում ներգրավված անձանց մասնագիտական որակների բարելավմանն ու կատարելագործմանը: ➤➤➤